Rady k chovu

Jak jsem psala v úvodu, šnečkové jsou opravdu nenáročná zvířátka,ale jako každý tvor i oni potřebují vytvořit vhodné podmínky k životu.

 

Chovné zařízení :

 

Na chov nám postačí plastový box - je s ním lepší manipulace než se skleněným akváriem a lépe se čistí. Nakupovala jsem z počátku v prodejnách Orion boxy s oušky , protože jsem se šnečkama cestovala, pak jsem objevila prodejnu Pepco, kde mají boxy bezkonkurenčně nejlevnější a taky se tady dají pořídit koupací misky, rozprašovače, podložky pod boxy, košíky na věci a podobně.  Do boxu můžete dát nějaké květiny, ale achatinky je rychle zbaští, takže je to zbytečné. Pozor na jedovaté rostliny!  Nedáváme do boxu kameny a podobné věci, šnečci by si o ně mohli odírat ulitu.

Co se týče velikosti boxu, uvádí se, že na jeden centimetr ulity by měl připadat 1 litr velikosti boxu,ale třeba miminka a malé druhy preferují menší prostor, mají to pak blíže k potravě a lépe prospívají.  

Stromové druhy potřebují lišejník, ten se dá sehnat skoro na každém starém stromě, zásadně však z ovocných, nesbírejte větvičky v lese, je na nich smůla a může šnečkům ublížit.

V boxu mám mech pro lepší udržení vlhkosti a taky pod něj mohou šneci klást vajíčka, případně se jen přes den schovat. Používám ho tak, jak ho najdu v přírodě. Pokud vidíte, že jsou tam larvy nebo broučci, neberte ho. Volte raději listnatý les, opět kvůli přítomnosti smůly a jehličí, o které by se případně mohli šneci poranit.

Podestýlka :

 

Jako podestýlku používám kokosové vlákno - Lignocel. Dá se sehnat v každém zverimexu ve formě kostky, stačí přidat vodu. Mám jeden větší box, kde mám neustále rašelinu nachystanou pro případ, že se v nějakém boxu přemnoží mušky nebo bude potřeba vyměnit podestýlku kvůli velkému  znečištění.

Vlhkost udržuji rosením stěn boxu, větrání otvory ve víku. Některé druhy, třeba Achatiny Achatiny dávají přednost skoro bahýnku, pěkně v něm ryjí, jiné druhy raději méně mokrý podklad. V žádném případě ale nesmí být rašelina suchá.  Pokud se stane, že je rašelina přemokřená,ale je čistá a je škoda ji měnit, nejlepší a nejrychlejší variantou je vymačkat přebytečnou vodu ručně.

Boxy čistím denně, vždy seberu hovínka a zbytky potravy z povrchu a substrát prohrábnu, šnečkové jak spí, tak dělají bobky do vytvořených nor.  Co vybereme nemusíme vyhazovat, skvěle se to hodí na kompost.

Podestýlku nedosypávám, jelikož nikdy se nepodaří vybrat úplně všechny zbytky a začnou se tvořit mušky, plísně a podobně. Pak by byla škoda vysypat to celé.  Jakmile je rašeliny v boxu málo a nebo je hodně špinavá, mokrá , vysypu, box vymyju horkou vodou a dám novou podestýlku. . Stačí to cca jednou za měsíc.

Výskytu mušek v podestýlce lze částečně předejít smícháním s mletým vápencem a nebo do rožku boxu schovat celý hřebíček (stačí dva na box). Doporučuji zavěsit v místnosti mucholapku a v blízkosti boxů lepící žluté papírky na lápání mušek (seženete také v drigeriích)

Pokud očekáváme snůšku, zkontrolujeme před prohrábnutím box pohledem zespoda, aby jsme si případná vajíčka omylem nerozmáčkli.

Někteří chovají šneky na hlíně,ale myslím, že to není moc vhodné, hlína se špatně udržuje v požadovaném stavu vlhkosti a navíc ze zahrádky jsou v ní různé breberky , které by mohly šnečkům ublížit. A pak, hlína koupena v zahradnictví je obohacena o hnojiva.

 

Krmení :

 

Dospělé jedince krmím skoro denně,ale cca 2 dny v týdnu mají půst - pro šneky je přirozenější nějakou dobu nejíst, než se denně přejídat.

Miminka je potřeba krmit denně.

Potravu dávám na misku,ale vesměs ji stejně stáhnou mimo. Zbytky  je nutné druhý den sebrat. Krmím večer, to šnečkové už nespí a očekávají potravu a tak jim neoschne a nezačne se kazit.

Krmím tím , co je zrovna po ruce :

Zelenina :

okurka hadovka (salátová) - spíš  zdroj vody než potrava , listy kedluben a ředkviček - ty jsou v supermarketu zdarma ,  hlávkový salát, římský salát, hrášek - otevřený lusk , jetelíček, pampeliška květ i list , brokolice, kukuřice mladá, najemno nastrouhaná mrkev ,zelené fazolky ,polníček, rukola, špenát,  brambor (syrový i vařený bez soli) ,žampion na plátky, hlíva, paprika, batát, cuketa , lilek , ...

Ovoce :

melounové slupky , jablko, hruška, banán, jahoda, třešeň, hroznové víno, malina,.. 

Ovoce by mělo být zralé a sladké,ale pozor na plísně.

Jednou za měsíc dávám suché ovesné vločky bílek z natvrdo uvařeného vajíčka.

 

Můžete vyzkoušet, co bude zrovna vašim šnečkům chutnat.  U mě například Marginaty nejí okurky...

 

Nedávám rajčata ani citrusové plody, prý odčerpávají vápník. Někdo dává jen rajče bez peciček, ale nezkoušela jsem.  Hlavně nesmí  mouku, piškoty,  rohlíky, granule pro kočky ,těstoviny, mléčné výrobky a podobně. Oni to sice sní,ale nemůžou vám říct, že jim z hoto není dobře. Prostě jen to, co mohou najít v přírodě. Řekněte sami, otevřel by si šnek v přírodě jogurt? :o)

Nejdůležitější je neustálá přítomnost sépiové kosti (pozor , zespodu je tvrdá, tam ji šnek neukousne, ať ji nedáte do boxu obráceně) a nebo rozdrcených vaječných skořápek , prohnaných varem kvůli salmoneloze. Četla jsem, že šnek přežije bez sépiové kosti max. tři dny. Hlavní je udržovat ji suchou, mokrá se špatně kouše, takže při rosení se jí vyhnout a občas ji dát vysušit na sluníčko.

Také lze podávat jemně mletý krmný vápenec (seženete ve spec.prodejnách pro zemědělská zvířata), ten se doporučuje navlhčit, aby nebyl suchý a vytvořil takovou kašičku. Šnečkové jsou pak sice zapatlaní jako prasátka,ale lze je lehce opláchnout.

 

Teplo a světlo :

 

Šnečkům není potřeba svítit  - jsou to noční tvorové, přes den většinou spí - některé druhy na víku, jiné rády hrabou a přes den je nevidíte.

Co se týče teploty, měla by se pohybovat podle druhu mezi 24-29 stupni, neměla by klesat pod 23. Pozor, aby jste box neměli v místě, kam dopadají sluneční paprsky, hrozí přehřátí a úhyn šnečků.  Osobně mám všechny druhy při klasické pokojové teplotě - panelákový byt s okny na jih, takže když jsou venku tropy, máme zatažené žaluzie, před okny pověšený ubrus a puštěný větrák, aby jsme v boxech udrželi teplotu v mezích.

Pokud se box zamlžuje, máte málo dírek ve víku :o)  Správné odvětrávání se pozná podle toho , že podestýlka lehce vysychá, nestává se z ní rychle bahno.

 

Odchovy :

 

Každý druh dospívá v jiném věku, informace k jednotlivým druhům najdete na webu, jen bych kopírovala.

Achatinky se začnou množit až ve chvíli, kdy uznají, že jsou vhodné podmínky pro odchov potomků, některé druhy se páří jen neochotně a je potřeba jim vytvořit podmínky, jaké měli v původním prostředí (tzn. období sucha, spánek - nechat je zavíčkovat).  Šneci jsou hermafrodité, k oplodnění dochází většinou navzájem, pak oba kladou vejce. Ta je lepší od rodičů přendat do líhničky, kde budeme udržovat  stálou teplotu a vlhkost. Jak se začnou mimča líhnout, dáme jim k dispozici sépiovku, až vylezou na povrch, pak začneme krmit. Zbytky vajíček ponecháváme, je to pro mimča první zdroj vápníku.

Malí mají hodně křehké ulity, proto pokud potřebujeme přenést mimča z důvodu čištění, podebereme je třeba lžičkou nebo opravdu velmi opatrně prsty.

V případě, že nechceme další malé šnečky, vajíčka rozmačkáme - můžeme je podat starším jedincům k snědku.  Vajíčka nebo mláďata lze také  nabídnou nějakému chovateli dravých želv, ty si na nich  rády pochutnají. Máme-li vajíčka, mláďata nebo staré nemocné jedince a neznáme chovatele želv, pak je nejlepší cestou mražák.  Zní to drasticky,ale je to nejrychlejší metoda a šneček netrpí.

 

 

 

 

 

 

Závěrem : sépiová kost a pouze ovoce a zelenina , nic mléčného a s moukou

                podestýlka lignocel - nedoporučuje se zemina, je sice levná,ale je v ní spousta breberek, kreré by mohly šnečkům uškodit,     navíc se špatně udržuje správná vlhkost

              pokud se vyskytnou v boxu mušky , pomůže na nějakou dobu dát do rožku boxu pod rašelinu celý hřebíček (koření)