Manipulace se šnečkem

Některé druhy jsou plaché a při kontaktu s člověkem se schovají do ulity,ale dájí se postupně zvyknout a časem přestávají být plaší.  Šnečkové mají špatný zrak, prý vidí maximálně 5 centimetrů,ale potravu cítí na 45 centimetrů :o)  

Reticulaty jsou asi nejvíce přátelské, ty po vás klidně polezou a budou vás okusovat. Proto se používají při kožních problémech, protože oloupanou kůži jemně odstraní a svým slizem pokožku vyživí. Proč platit za drahé krémy, když můžeme použít přírodní zdroje :o)

Chceme-li šnečka zvednout, děláme to pomalu  a držíme jej přitom zezadu za boky ulity. Nechytáme zepředu nad hlavou, zde je ulita nejvíce křehká, protože dorůstá. Je-li šnek na podložce, jemně ho prsty podebereme nebo plochu před ním navlhčíme a jedeme s ním po podložce jako s autíčkem, jemným tahem za ulitu. Při větší síle by jsme mohli šnečka z ulity vytrhnout a tím způsobit jeho smrt.

Koupeme pod malým proudem vlažné vody nebo dáme k dispozici misku. Voda by měla dosahovat maximálně do poloviny výšky ulity a volíme raději misku plochou , s nízkými šikmými stěnami, aby se v ní šnečci "nešprajcli", pokud se jich bude koupat více.

Ulitu  není potřeba drhnout kartáčem ani ničím mazat.

Dávejte pozor, aby vám šnek nespadnul na zem. Menší poškození ulity je sice schopen si opravit,ale ztráta větší části by jej mohla stát život.